Maria Elena Vieira da Silva (f. Lissabon 1908, d. Paris 1992)
“Les fenêtres II”, 1962. Sign. Vieira da Silva. Tempera på kraftigt papir. 69×34.
Litteratur: V. Duval. "Vieira da Silva. Catalogue raisonné, Genève, 1994, nr. 1864, gengivet side 376. Udstillet: M. Knoedler & Co., New York, 1963, udenfor katalog. Proveniens: Knoedler Gallery, New York. Proveniens: Privat samling, USA. Proveniens: Collection Madame Pierre Schlumberger, New York. Proveniens: Privatsamling, England.
Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021