Peter Raadsig (f. København 1806, d. sst. 1882)
Interiør med italienerinder, der spinder garn, og børn. Sign. P. R. 1853. Olie på lærred. 50×64. Damborg-ramme.
Mindre retoucheringer. Lærredet er dubleret. Mindre ridse. Krakeleringer af varierende størrelse og minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. juni 2021