Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
“Litho-Mots”, 1965. Sign. Dotremont og Alechinsky, 6/100. Trykt hos Clot, Bramsen and Georges, Paris. Litografi i farver på Arches. Bladstørrelse 105,3×69,5.
Det første litografi samarbejde mellem de to kunstnere og det eneste med “dessin-mots..”
Litteratur: “Les Estampes”, Rivière 254. Litteratur: Pierre Alechinsky, The Complete Books, Ceulers & Van de Velde, Antwerpen, nr. 219. Litteratur: Dotremont: Les Estampes, Samuel Vanhoegaerden Gallery Publisher, Knokke, 2007, nr. 46.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Syrepletter. Fugtpletter.
CoBrA, 13. december 2022