911/​252

Fransk Louis XIV kommode af amaranth og nøddetræ indlagt med messing og ibenholt, buet front med tre skuffer, greb, nøgleskilte og ornamenter af forgyldt bronze, pladen indlagt med geometrisk mønster. Paris, 18. årh.s begyndelse. H. 84. B. 120. D. 64.

Kommoden her er et fint eksempel på den type kommoder, der blev fremstillet af Etienne Doirat (ca. 1675–1732) i Régence-perioden. En meget sammenlignelig kommode findes på château d'Aulteribe i Dôme. Slottet er i dag ejet af den franske stat og har inventarnummeret: AUL 1954 001114.

The commode appears in original and stable condition. However there are a number of loose brass lists, spots and cracks in the wood. The lower bronze mounting is very worn. The key is enclosed and the lock is in function.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

60.000–75.000 DKK

Hammerslag