Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)
Vægrelief af fajance i form af hyacintara papegøje. Dekoreret med blå, gul og brun glasur. Udført og stemplet hos Aluminia. Formgivet 1961. H. 88. B. max. 43.
Proveniens: Direktør Christian Vanggaards samling, Sæby Fiskeindustri.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 10. december 2020