Ibi Trier Mørch (f. 1910, d. 1990)
Lille kasserolle af sterlingsølv, hank af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos A. Michelsen, med årskode E9=1955. Vægt 259 g. H. 6,5. L. 22,5.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsrelateret patina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Kasserollens ene side med indgraveret monogram.
Moderne kunst og design, 29. september 2020