Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
“Rytter Søren”. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 71×45.
“Rytter Søren” Søren Christian Nielsen (1845–1925) fik sit kaldenavn på grund af sin fortid som soldat hos dragonerne. (Hans Nielsen i “Skagen leksikon: malerne, modellerne, værkerne og stederne”, 2003, s. 70.)
Retoucheringer. Mindre krakeleringer og enkelte minimale afskalninger.
Malerier og tegninger, 30. november 2021