Svend Wiig Hansen (f. Møgeltønder 1922, d. Helsingør 1997)
“Dobbeltportræt”, 1982–83. Stemplet Jensen, Cire Perdue, 3/6. Bronze på sokkel af granit. H. 36. H. inkl. sokkel 146.
Litteratur: Jens Erik Sørensen (red.): “Svend Wiig Hansen - Klassik og Kaos”, Aarhus Kunstmuseum 1989, eksemplar geng. s. 114. Proveniens: Veksølund. Erhvervet hér af nuværende ejer i 2001.
Moderne malerier og skulpturer, 11. juni 2013