2120/765
Stig Lindberg (f. Umeå, Sverige 1916, d. Italien 1982)
En samling stentøj bestående af tre vaser, tre skåle og to fade. Dekoreret med blå, violette og grålige glasurer. Sign. Stig L., med studiohånd. Udført hos Gustavsberg, Sverige. H. 3,6–22,2. Fade: Diam. 17,5–24,5. (8)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag