2003/​832

Sven Engström (f. 1922, d. 21. årh.s begyndelse)

Gunnar Myrstrand (f. Göteborg 1925, d. Stockholm 1997)

Sminkebord med tilhørende stol af hvidlakeret træ. Top med opklappelig plade, hvorunder spejl. Grønlakeret inderside med opbevaringsrum. Sæde betrukket med gul uld. Udført og mærket hos Bodafors, 1963. Bord: H. 72./105,5. L. 91. B. 45. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og afslag i lakering.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK