2003/832
Sven Engström (f. 1922, d. 21. årh.s begyndelse)
Gunnar Myrstrand (f. Göteborg 1925, d. Stockholm 1997)
Sminkebord med tilhørende stol af hvidlakeret træ. Top med opklappelig plade, hvorunder spejl. Grønlakeret inderside med opbevaringsrum. Sæde betrukket med gul uld. Udført og mærket hos Bodafors, 1963. Bord: H. 72./105,5. L. 91. B. 45. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker og afslag i lakering.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag