1949/8596
To Russisk ikoner. Gudsmoderikon med messing oklad. Ca. 1900. 21.5×17. Kiot. 31×25. Samt Skt. Nikolai med blik oklad og messing halo. 20. årh.s begyndelse. 31.5×27.(2)
31×25: Kiot med Ridser og mærker. 31.5×27: Mindre buler.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag