869/​159

Marie Krøyer (f. Frederiksberg 1867, d. Stockholm 1940)

Erhvervet af Skagens Kunstmuseum i november 2016

To mandlige modelstudier. Usignerede. Den ene dat. Paris 89, og den anden dat. 86. Kul på papir monteret i passepartout. Bladstørrelser 61×44 og 62×47. Uindrammede. (2).

Den ene tegning dat. 86 er udført på “Atelierskolen” i København. Den anden dat. Paris 89 er udført på de franske maleres Alfred Philippe Rolls og Puvis de Chavannes' skole i Paris.

Litteratur: Tonni Arnold, “Kunsten i Marie Krøyers liv”, 2002, københavnertegning afb. s. 52 og parisertegning afb. s. 76 og omtalt s. 75.

Malerier og tegninger, 29. november 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK