2009/788
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Radiohuspendel”. Pendel med skærm af opalglas og skærmholder af messing. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 37.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud