Asiatisk skakspil med brikker af udskåret og delvis indfarvet elfenben. I tilhørende æske af træ med skakbræt og messingbeslag. 20. årh.s midte. Brikker H. 4,5–10.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Enkelte bønder med revne. Æske fremstår med alders- og brugsslitage med mellemrum mellem felter.
Varia, 23. februar 2017
39 bud