2139/30
A. Michelsen (, København, 20. årh.s begyndelse)
“Rosenborg”. Bestik af sterlingsølv. Vægt ekskl. dele af stål ca. 3330 g. 20. årh. (73)
Bestående af: 8 middagsgafler, 12 frokostgafler, 9 spiseskeer, 12 dessertskeer, 8 kagegafler, 5 pålægsgafler, 10 teskeer, 1 kompotske, 6 smørknive, 1 serveringsske samt 1 lagkagekniv.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lagkagekniv graveret.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag