2439/​523

Andy Warhol (f. Pennsylvania 1928, d. New York 1987)

“Hans Christian Andersen”, 1987. Tryksign. på bagsiden Andy Warhol. Ed. 6/25. Sign. på bagsiden af eksekutor for The Andy Warhol Estate Fred Hughes, udgiveren Art Expo Danmark og trykkeren Rupert Jasen Smith i et stemplet certifikat. Serigrafi i farver på Lenox Museum Board. Bladstørrelse 96,5×96,5.

Litteratur: Feldman & Schellmann nr. II.401

God stand. Bagside med nogle mindre mærker hidrørende fra trykke processen. Nogle minimale håndteringsmærker. Plexiglas med nogle ridser samt smuds. Undersøgt ude af ramme. Bemærk venligst at konditionsrapporten er ikke udført af en konservator.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

270227 20.000 DKK