2143/767
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Trearmet kandelaber af lertøj modelleret i form af rytter til hest. Dekoreret med blåglaserede motiver i lysegrå base. Sign. monogram, 73, L5. Stemplet hos Det Blaa Hus, Denmark. H. 41,3. Lystyllers indv. diam. 2,5.
En mindre uregelmæssighed på basens ene ende ved kant - hidrører fra fremstillingen. Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud