2048/​247

En samling middagsskeer samt to strøskeer af sølv, bl.a. et sæt på fire rokoko skeer, mester Jonas Henrich Jonassen, København 1884; tre empire skeer, en ske af mester Hans Jessen Therkelsen, Ribe 1847–1887 og to Haderslev skeer. Tre Berlin skeer. 18.-19. årh. Vægt 858 g. (16)

Proveniens: Dansk privat samling.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveringer og punslinger.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.950 DKK

(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK