2048/247
En samling middagsskeer samt to strøskeer af sølv, bl.a. et sæt på fire rokoko skeer, mester Jonas Henrich Jonassen, København 1884; tre empire skeer, en ske af mester Hans Jessen Therkelsen, Ribe 1847–1887 og to Haderslev skeer. Tre Berlin skeer. 18.-19. årh. Vægt 858 g. (16)
Proveniens: Dansk privat samling.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveringer og punslinger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag