Pablo Picasso (f. Malaga 1881, d. Mougins 1973)
“Service Visage Noir”, 1948. Sign. Edition Picasso og stemplet Madoura i bunden. Tallerken i glaseret lertøj dekoreret i sort, rød, grøn og hvid. Diam. 24.
Litteratur: Ramis kat. nr 39
Klinket skår i nederste halvdel på omkring 10–12 cm.
Moderne kunst og design, 5. maj 2015