Magnus Petersen (f. 1827, d. 1917, dansk maler)
Studie af en ung kvindelig model. Sign. Magnus P. 1850. Olie på papir monteret på lærred. 60×37,5.
Mindre retoucheringer. Større krakeleringer og revner, nogle med reparationer. Nogle afskalninger/papirtab. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
13 bud