2022/135
Stele af skifer, skåret i relief med Vishnu stående i samapada med gadha (kølle), lotusblomst og konkylie. Kronet og iklædt en dhoti dekoreret med smykker og behængt med blomsterranker, flankeret af mandlige og kvindelige guddomme. Indien, Pala periode, 12. årh. H. 73 cm.
Proveniens: Fra en tysk privatsamling. Stelen blev beskadiget under en bombning i 2. verdenskrig.
Wear, many cracks, chips, one head loose, repair (NB. kun undersøgt forfra)
Ældre malerier, møbler og varia, 25. maj 2020
Vurdering
Hammerslag