2009/919
Dansk møbeldesign
Skrivebord af palisander med cirkulære ben af stål. Top med seks skuffer samt to udtræksplader. H. 71. L. 220. D. 100.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak/kantafslag samt finérskader. Top med tørrevner samt skjoldre.. Nogle skuffer binder en anelse.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag