2434/​17

Venetiansk eller sydtysk chatol af rødmalet og forsølvet træ dekoreret med forgylde kineserier i relief i form af personer, pagoder og fugle i landskab, profileret top, herunder to døre, skrå skriveklab bag hvilken skuffer, under del med store skuffer. 18. årh. H. 236. B. 121. D. 56.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Ben mangler.

I Lyngby
Vur­dering

15.000–18.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?