1315/​1527

Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal, signeret Ths Whitt, London, værk signeret Ths Whitt London, støvkapsel af metal. Ca. 1800–1820. Kassediam. 53/62 mm.

Uret kan gå men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte små kantafslag. Glas hængsel med brud. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 11. april 2013

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.750 DKK

(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK