1315/1527
Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, hvid skive med romertal, signeret Ths Whitt, London, værk signeret Ths Whitt London, støvkapsel af metal. Ca. 1800–1820. Kassediam. 53/62 mm.
Uret kan gå men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med enkelte små kantafslag. Glas hængsel med brud. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 11. april 2013
Vurdering
Hammerslag