Lucebert (f. Amsterdam 1924, d. Alkmaar 1994, )
“Beast”, 1963. Sign. Lucebert 63 samt sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 62×90.
Proveniens: Marlborough, London.
Original stand. Med optørringsrevner og generelle krakeleringer med behov for fastlæggelse især nederst i maleriet. Mindre afskalning.
CoBrA, 12. december 2023