12203/​59

Søren Ladefoged (, Møbeldesigner)

Højryggedt lænestol af teak med justérbar ryg, betrukket i sæde og ryg med blåt uld. Model 72. Udført og stemplet hos SL Møbler, Durup.

Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 1965.

Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 74

Almindelige brugsspor, en fjeder dog repareret.

Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK