12203/59
Søren Ladefoged (, Møbeldesigner)
Højryggedt lænestol af teak med justérbar ryg, betrukket i sæde og ryg med blåt uld. Model 72. Udført og stemplet hos SL Møbler, Durup.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 1965.
Litteratur: Katalog fra udstillingen, side 74
Almindelige brugsspor, en fjeder dog repareret.
Kunst, antikviteter & design, 20. januar 2022
Vurdering
Hammerslag