703/​26

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Godsejer Daniel Isaksen og hustru Johanne Henriette Isaksen født Hegermann-Lindencrone. Han iført grønsort frakke, brun vest og sort halsbind, hun iført grøn kjole og koralsmykker. Begge sign. C. A. Jensen 1836. Hver 24×20. Empirerammer. (2).

Udstillet: Køge 1.-3. juli 1938.Proveniens: Frk. Hegermann-Lindecrone, Vemmetofte. ABR auktion 453, 1983 nr. 89, afbildet side 22 og 23.

Udsøgte Danske Malerier, 27. november 2001

Vur­dering

150.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK