En samling kinesisk eksportsølv, bestående af lav opsats og glasbakke, begge med gennembrudt fane med drager, desuden æggebæger, saltkar med indsats af blåt glas, fire peberbøsser i form af hhv. stupa, pagode og skildpadde, én prydet med kirsebærblomster. Vægt ca. 320 g. 20. årh.s begyndelse. Asiet H. 3,3. Diam. 11,5. Glasbakke Diam. 12. (8)
Proveniens: Hjembragt af nuværende ejers familie, som var ansat i Det store Nordiske Telegrafselskab og udstationeret i Kina i perioden 1917–1933.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage. Peberbøsse med blomster fremstår med bule på siden. Glasindsats med minimale kanthak.
66481 | ||
885624 | ||
295626 |