2022/859
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et par skamler af eg, sæder betrukket med hhv. brunt farvet skind og patineret, originalt (defekt) naturskind. Fodstøtte af sort gummi. Udført for Magasins skoafdeling. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ene skammel med defekt originalt skind. Anden skammel med senere skind med pletter, smuds og skjolder.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud