2009/128
Fladlåget Renaissance kiste af egetræ, opklappeligt låg hvorunder læddike, front med to fyldninger udskåret med hjerter og foldeværk. 17.-18. årh. H. 51. B. 82. D. 40.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende lås. Senere hængsler.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag