2009/​128

Fladlåget Renaissance kiste af egetræ, opklappeligt låg hvorunder læddike, front med to fyldninger udskåret med hjerter og foldeværk. 17.-18. årh. H. 51. B. 82. D. 40.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Manglende lås. Senere hængsler.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag