2048/516
Ernst Kühn, tilskrevet (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Hjørneskab af makassar. Top med vitrine og barskab, bund med skuffer og låger. Indvendigt med masurbirk. H. 159. B. 165. D. 40.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og enkelte finerdefekter.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag