917/​164

Hiroshi Sugimoto (f. Tokyo 1948)

“Time exposed”, 1991. Portfolio bestående af 51 offset litografier monteret på pap. Titel, datering og nummer på blindstempel. Titelblad og kolofon. I aluminium-kasse. Edition på 500. Udgivet af Kyoto Shoin Co., Ltd., Japan. Trykt hos Mitsumura Printing Co., Ltd., Tokyo, Japan. Billedstørrelse 24×30. Bladstørrelse 35×46.

Proveniens: Privat samling, Danmark.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023

Vur­dering

150.000–175.000 DKK

Hammerslag