900/​132

Martin Luther (f. Eisleben 1483, d. sst. 1546)

Biblia: das ist: Die gantze Heilige Schrifft [...]. Lüneburg 1672. 4to. Frontispiece er opklæbet på nyt papir. Nyere forsatsblade. Indb. i samt. helbind af velour, dekoreret med sølvtrådsbroderi i form af blomster og kronet monogram. Bindet er restaureret i kanten.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

13.000 DKK