877/​125

Antikt Khasgai hestedækken, sydlige Persien. Design med horisontale kasetter med påfugle samt talrige fabeldyr. Udført i sumak-teknik. 1880–1910. H. 157. B. 147.

Proveniens: Dansk privatsamling, Karsten Hartmann. Civilingeniør Karsten Hartmann Petersen har samlet på tæpper, siden han som ung i 1962 besøgte Iran. Der blev kimen lagt til en livslang fascination af den persiske tekstilkunst. Litteratur: James Opie, Oregon 1992. Tribal Rugs. Lign. eks. kapitel 10, 10.14(S. 180) og 10.15(S. 181).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK