Vasily Yakovlevich Grachev (f. 1831, d. 1905, russisk kunstner)
Farvelkysset. Russisk skulptur af patineret bronze med en kosak, der tager afsked med sin kæreste. Sign. Grachev (med kyrilliske bogstaver). Udført hos C. F. Woerfell Bronzestøberi i Skt. Petersborg. H. 37,5. L. 36. B. 18.
Proveniens: Erhvervet i Skt. Petersborg 1908 af en engelsk kaptajn, der sejlede på Rusland for engelske rederier. Herefter hans oldebarn bosiddende i Danmark til idag.
Mindre aldersslitage. Noget af seletøjet er væk og noget er sat i ændret positiv. Geværet har været brækket og har en reparation.
Russisk tema, 7. juni 2021
14 bud