1621/1629
Fransk kaminur af patineret og forgyldt bronze, ved urhus siddende engel, sokkel prydet med putto og guirlande i relief, forgyldt urskive med romertal. Sign. Pons. 19. årh.s begyndele. H. 36.
Et forben mangler. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Pendul repareret. Dekoration mangler i englens hænder. Slitage på urskive. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 26. maj 2016
Vurdering
Hammerslag
17 bud