2141/9130
Napoleon III kaminur af forgyldt og patineret bronze, figur i form af siddende Diana, skive af hvid emalje. Skiven sign. Mercier a Paris. Figuren sign. i støbningen D. Mercier. 19. årh.s slutning. H. 57. B. 48. D. 24.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og Pendul mangler. Små afslag på skiven omkring optrækshullerne.
Selected, 11. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud