Sæt på otte stole med stel af palisander. Sæder betrukket med sort skind. Model 61. Designet 1961. Udført hos Randers Møbelfabrik. (8)
Litteratur: Mobilia 1961.
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. To stole med mindre hul i skind. Enkelte ridser og mærker. Let falmet. En stol med brud på bagben.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
25 bud