2449/​579

Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)

Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)

Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)

Gerd Bøgelund (f. Gentofte 1923, d. 1987)

Fire dele stentøj, bestående af et fad modelleret med hjortemotiv i relief, en lågkrukke modelleret med bibelske motiver, en vase modelleret med havfruer samt en lille vase indridset med blomsterdekor. Dekoreret med hhv. Sung glasur med blå elementer, med celadonglasur, med mørkebrun og okkerfarvet glasur samt med bjørneglasur. Sign. hhv. monogram KK 21443 Kgl. P., Jais 1/2798 Kgl. P., monogram for Bode Willumsen 509 32 og monogram for Gerd Bøgelund Kgl. P. Knud Kyhn fad: H. 4,3. Diam. 24,5. Jais Nielsen lågkrukke: H. 13. B/L. 13,5. Bode Willumsen vase: H. 13,7. Gerd Bøgelund vase: H. 8. (4)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Knud Kyhn fad med en reparation på øverste kant - se venligst detaljefotos.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?