2032/284
Otte krucifikser af bronze, messing, komposit, træ m.m. Heraf én med stand af jern. Samt én graveret Jerusalem på bagsiden. 20. årh. H. 6–43. (8)
INRI indskrift limet. Det mindste krucifiks mangler ophæng. Krucifiks med revner og afslag på arme, minimalt afslag på fod, fremstår med rester af lim, betegnet på bagsiden. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag