2031/98
Kaminur af forgyldt bronze og alabast, ved urhus Ceres stående ved plov, soklen dekoreret med blomster, bladværk og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh. H. 45.
Pendul mangler. Optræksnøgle medfølger. Afslag og hårrevne på urskive. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag