To ægyptiske gravfigurer af træ og gesso, monterede på senere rektangulære sokler af træ. Samt fragmenter af to ushabti figurer af blåglaseret fajance, monterede på samme stand af træ. Sentid 4.-1. årh. f. Kr. H. inkl. sokkel 5–22.5. (3)
Proveniens: Fra en dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet på rejse i Ægypten i 1960'erne.
Kraftige afskalninger. Fremstår med alders- og brugsslitage. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021