12141/192
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Sukkerskål og flødekande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus 1942. Samlet vægt 340 g. H. kande 6,5 cm. Sukkerskål Diam. 8,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Lille bule.
Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag