1411/898
Peter J. Lassen (f. 1930, d. 2019)
“Montana”. Seks moduler bestående af bogkasse og kommode af kirsebærtræ, front med seks skuffer samt fire skabe af pinklakeret træ med glaslåger og indvendig spotlys. H. 34,5–69. B. 69. D. 30–38. Udført hos Montana. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten af de indvendige spotlys.
Moderne kunst og design, 11. marts 2014
Vurdering
Hammerslag