2004/​552

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Ægget”. Hvilestol med vippefunktion på firpasfod af aluminium, stamme af stål, betrukket med kaninpels fra Birger Christensen. Model 3315. Designet i 1958. Udført hos Fritz Hansen.

Sjælden udgave udført i få eksemplarer.

Stemplet under foden: FH 3315–2022.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Stel med enkelte ridser og mærker. Betræk med slidmærke på armlæn. Hynde med mindre flænge. Justeringshåndtag til vippefunktion medfølger ikke.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag