2120/737
Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)
Vase og lågkrukke af stentøj. Vase modelleret i firsidet form, med to små hanke og figurer i relief. Dekoreret med sungglasur. Lågkrukke dekoreret med sungglasur, låg modelleret med siddende kvindefigur. Sign. monogram og hhv. 20148 og 20122. Kgl. P. H. hhv. 21 og 17. (2)
Let brugsslitage. Vase med glasurdefekt fra fremstilling på fodrand.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag