2120/​737

Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)

Vase og lågkrukke af stentøj. Vase modelleret i firsidet form, med to små hanke og figurer i relief. Dekoreret med sungglasur. Lågkrukke dekoreret med sungglasur, låg modelleret med siddende kvindefigur. Sign. monogram og hhv. 20148 og 20122. Kgl. P. H. hhv. 21 og 17. (2)

Let brugsslitage. Vase med glasurdefekt fra fremstilling på fodrand.

Moderne kunst og design, 18. maj 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK