William Scharff (f. København 1886, d. sst. 1959)
Nature morte med flaske og rør. På bagsiden “Johanne syr. Portræt af søsteren”, (1910). Sign. W.S. 16. Olie på lærred. 102×83.
Litteratur: S. Danneskjold-Samsøe “Vor Tids Kunst 4”, København, 1931, side 28. Litteratur: Ernst Mentze “William Scharff. En kunstner og hans tid”, København, 1958, “Fortegnelse over 577 af William Scharffs malerier og studier i olie og akvarel samt over kunstnerens store udsmykningsarbejder”, nr. 82. (Den anden version gengivet i farver side 49). Bagsidebilledet af søsteren Johanne gengivet side 23. Udstillet: Kunstforeningens Udstilling på Charlottenborg, København, 1958, kat. nr. 13. Proveniens: Arne Bruun-Rasmussen, auktion nr. 134, København, 1961, kat. nr. 137. Proveniens: Direktør Aage Dyssegaard, Fredsholm.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019