Simon Paulli (f. Rostock 1603, d. København 1680, læge og botaniker, tjente de danske konger Chr. IV og Fr. III.)
Simon Paulli: Flora Danica. Det er: Dansk Urtebog. Kbh: Melchiore Martzan 1648. 2 bd. (tekst og plancher). Med kobberstukket frontispice, portræt og de 4 årstidsstik. Med 240 træsnit af vilde planter. I bd.I er indsat et stambogsblad til ukendt, dat. Københ. 28. juli 1654 fra Simon Paulli. Bladet er en gave fra tidl. apoteker Sanderman-Olsen, juni 1992. 1. bind tekst med kobberne noget beskåret. Bd. 1 indb. i marmoreret helbind ca. 1750 med rig rygforgyldning. Bind 2 i FP’s indbinding med efterlignende forgyldning udført af Leif Hagel Olsen. (2)
Litteratur: Birkelund # 50; Thesaurus # 589, Nissen BBI: 1497.
Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk
Bøger og manuskripter, 16. september 2020