903/​448

Olivia Holm-Møller (f. Homaa 1875, d. Rungsted 1970)

“To kvinder i ørkenen”, antagelig ca. 1950. Sign. OHM; titel på etiket på bagsiden. Olie på lærred. 78×100.

Proveniens: Forfatter, kunsthistoriker Niels Th. Mortensen (1909–1985), som i 1960 skrev en biografi om kunstneren. Siden nedarvet i Niels Th. Mortensens familie.

Dette værk er en del af vores Tema: Kvindelige kunstnere

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK