Kinesisk bord af rosentræ indlagt med perlemor i form af blomster, bladværk og ornamentik. Qing, 19. årh.s slutning. H. 69. Diam. 89.
Proveniens: Direktør Henning Dam, ØK
Asiatisk kunst, 29. november 2017